Published:
Last Updated:

A number of churches in the diocese are live streamed and can be visited online at any time. Please contact communications@rcdow.org.uk if updates need to be made.

Amongst those Masses currently celebrated on live stream are the following:

Westminster Cathedral 

Sunday
12pm  Solemn Mass (with choir)
4pm Solemn Vespers & Benediction (with choir)

Monday to Friday
12.30pm Mass 

Saturday
12.30pm Mass (with organ)

Find the Cathedral's live stream here

 

Parish Sunday Mass

Saturday Vigil:

4.00pm          Holy Cross, Parsons Green

5.30pm           St Gregory the Great, South Ruislip 

                          St Erconwald, Wembley

                          St Thomas of Canterbury, Fulham

                          St Paul the Apostle, Wood Green

6.00pm          Our Lady and St Vincent, Potters Bar

                          St Teresa of the Child Jesus, Borehamwood 

                          St Monica, Palmers Green 

                          St Anselm and St Cecilia, Lincoln’s Inn Fields 

                          Holy Apostles, Pimlico 

                          St Joseph & English Martyrs, Bishop's Stortford

                          St Mary, Hampstead  

                          Our Lady of Mt Carmel and St George, Enfield 

                          St Luke's, Pinner

                          Corpus Christi Shrine, Covent Garden

                          Rosary Shrine, Haverstock Hill 

                          St Alban and St Stephen, St Albans

                          Most Sacred Heart, Ruislip

                         St Augustine, Hammersmith

                         St John Fisher, Shepperton

6.15pm           St Michael and St Martin, Hounslow

6.30pm         Our Lady of Lourdes, New Southgate 

                        Our Lady and St Joseph, Waltham Cross

                        St Joseph's, Wembley

                        The English Martyrs, Tower Hill

                        St Paul's, Harefield

                        Holy Cross, Parsons Green

                        St Mary's, Chelsea

                        The Annunciation, Burnt Oak

8.00pm        Our Lady and St Joseph, Waltham Cross (Polish)

Sunday:

7.45am          St Monica, Palmers Green

8.00am        St Alban and St Stephen, St Albans

8.30am         Our Lady and St Joseph, Waltham Cross

                        St Paul the Apostle, Wood Green

                        Sacred Heart, Bushey & Oxhey

                        Our Lady Help of Christians, Rickmansworth

                        St John Fisher, Shepperton

9.00am         St Joseph & English Martyrs, Bishop's Stortford 

                         St Helen's, Watford North

                        The English Martyrs, Tower Hill

                        St Thomas of Canterbury, Fulham

                        Sacred Heart, Mill Hill

                         Most Sacred Heart, Ruislip

                         St Paul's, Harefield

                         St Monica, Palmers Green

                         St Mary Magdalene, Willesden Green

                         St Augustine, Hammersmith

                         The Annunciation, Burnt Oak

9.15am           St Michael, Ashford

9.30am          St Hugh of Lincoln, Letchworth

                         Corpus Christi Shrine, Covent Garden

                         St Alban and St Stephen, St Albans

                         St Joseph's, Wembley

9.45am           Holy Cross, Parsons Green

10.00am       St Gregory the Great, South Ruislip 

                        Our Lady of Lourdes, New Southgate  

                        St Teresa of the Child Jesus, Borehamwood 

                        Our Lady and St Thomas of Canterbury, Harrow

                        Catholic Churches of Welwyn Garden City

                        Mary Immaculate and St Gregory the Great, Barnet

                        St Erconwald, Wembley

                        English Martyrs, Wembley Park

                        Our Lady of Fatima, White City

                        Our Lady St John’s Wood

                        Our Lady of Mt Carmel and St George, Enfield 

                        Our Lady and St Joseph, Waltham Cross (Polish)                         

                        St Anthony of Padua, Radlett

10.15am         Sacred Heart, Berkhamsted

10.30am       Holy Apostles, Pimlico 

                        Our Lady, Queen of All Creation, Hemel Hempstead East

                        St James, Spanish Place

                        St John Fisher, North Harrow

                        St Michael and St Martin, Hounslow

                        St Paul the Apostle, Wood Green

                        St Thomas of Canterbury, Fulham

                        Most Sacred Heart, Ruislip

                        St Monica, Palmers Green

                        St Mary's, Chelsea

                        Sacred Heart, Bushey & Oxhey

                        St Augustine, Hammersmith

                        The Annunciation, Burnt Oak

                         St John Fisher, Shepperton

11.00am        Our Lady and St Vincent, Potters Bar 

                        Our Lady St John’s Wood

                        St Francis De Sales, Tottenham

                        Church of the Immaculate Conception, Farm Street (Latin)

                        St Mark's, Hemel Hempstead West

                        St Joseph & English Martyrs, Bishop's Stortford 

                        Our Lady of Victories, Kensington

                        St Luke's, Pinner

                        Christ the King, Cockfosters

                        The English Martyrs, Tower Hill

                        University Chaplaincy

                        St Paul's, Harefield

                        Our Lady Help of Christians, Rickmansworth

11.15am          Holy Cross, Parsons Green

11.30am        St Mary, Hampstead 

                        Our Lady and St Joseph, Waltham Cross

                        Corpus Christi Shrine, Covent Garden (Latin)

                        St Alban and St Stephen, St Albans

12noon          St Anselm and St Cecilia, Lincoln’s Inn Fields 

                        St Gregory the Great, South Ruislip 

                        Our Lady of Willesden, Willesden

                        Our Lady of Mt Carmel and St George, Enfield 

                        Rosary Shrine, Haverstock Hill 

                        St Thomas of Canterbury, Fulham

                        Most Sacred Heart, Ruislip

                        St Monica, Palmers Green

                        The Annunciation, Burnt Oak

12.15pm         St Augustine, Hammersmith

12.30pm       St Joseph's, Wembley

                        St Paul the Apostle, Wood Green

3.30pm         St Monica, Palmers Green (Polish)

4.00pm        Rosary Shrine, Haverstock Hill (Dominican Rite Mass)

5.00pm        St Paul's, Harefield (2nd Sunday only, Syro-Malabar Rite)

6.00pm        St Gregory the Great, South Ruislip 

                        Church of the Immaculate Conception, Farm Street

                        St Joseph & English Martyrs, Bishops Stortford 

                        Our Lady Help of Christians, Rickmansworth

                        St Thomas More, Swiss Cottage 

                        St Thomas of Canterbury, Fulham

                        Most Sacred Heart, Ruislip

                        St Alban and St Stephen, St Albans

6.30pm        Our Lady and St Joseph, Waltham Cross

                        St Mary's, Chelsea

 

Parish Weekday Mass

Monday to Friday:

7.00am         St Thomas More, Swiss Cottage 

7.30am         The Annunciation, Burnt Oak (Mon only)

8.00am        Corpus Christi Shrine, Covent Garden (Tue only)

                        Most Sacred Heart, Ruislip (Thu only)

                        St Augustine, Hammersmith

8.30am         St Michael, Ashford (Mon, Wed, Fri)

9.00am        St Mary, Hampstead  

                        Sacred Heart, Mill Hill

                        The Annunciation, Burnt Oak (excl Mon)

9.15am           St Teresa of the Child Jesus, Borehamwood 

                        St Paul's, Harefield

                        St Michael, Ashford (Mon, Tue, Fri, Sat)

9.30am         St Monica, Palmers Green 

                        St Francis De Sales, Tottenham (Mon-Thur)

                        St Erconwald, Wembley (Mon-Wed, Fri)

                        St Mary Magdalene, Willesden Green

                        Holy Apostles, Pimlico 

                        St Joseph & English Martyrs, Bishop's Stortford 

                        St Joseph's, Wembley (Mon, Wed)

                        Our Lady Help of Christians, Rickmansworth

                        St Paul the Apostle, Wood Green

                        St Thomas of Canterbury, Fulham

                        St John Fisher, Shepperton (Tue to Fri)

10.00am      St Gregory the Great, South Ruislip 

                       Our Lady and St Vincent, Potters Bar 

                       Our Lady of Lourdes, New Southgate 

                       Our Lady St John’s Wood

                       Mary Immaculate and St Gregory the Great, Barnet (excl Wed)

                       Sacred Heart, Berkhamsted (excl Wed)

                       Our Lady of Willesden, Willesden

                       Church of the Immaculate Conception, Farm Street

                       Our Lady and St Joseph, Waltham Cross

                       Our Lady of Victories, Kensington

                       St Luke's, Pinner (Mon, Fri only)

                       St Anthony of Padua, Radlett (Tue only)

                       St Alban and St Stephen, St Albans

                       Most Sacred Heart, Ruislip

11.00am       Christ the King, Cockfosters

12 noon        Our Lady of Mt Carmel and St George, Enfield 

                       St Joseph's, Wembley (Fri only)

                       The Annunciation, Burnt Oak (Mon only)

12.15pm         St Augustine, Hammersmith

12.30pm       St Anselm and St Cecilia, Lincoln’s Inn Fields (Mon, Wed, Fri only)

1.00pm         The English Martyrs, Tower Hill (excl Mon)

1.05pm          Corpus Christi Shrine, Covent Garden (excl Tue)

6.00pm        St Anselm and St Cecilia, Lincoln’s Inn Fields

                        St Francis De Sales, Tottenham (Fri only)

                        St Michael and St Martin, Hounslow (Mon-Thu)

                        Church of the Immaculate Conception, Farm Street

                        Rosary Shrine, Haverstock Hill 

                        St Michael, Ashford (Sat)

6.30pm        Corpus Christi Shrine, Covent Garden (Mon only, Extraordinary Form)

                        St Joseph's, Wembley (Tue, Thu)

7.00pm        St Michael and St Martin, Hounslow (Fri only)

                       St Alban and St Stephen, St Albans (Mon, Wed, Fri only)

8.00pm       Most Sacred Heart, Ruislip (Fri only)

Saturday:

9.00am       Sacred Heart, Mill Hill

9.15am          St Paul's, Harefield

9.30am        St Mary Magdalene, Willesden Green

                       St Monica, Palmers Green 

                       Our Lady Help of Christians, Rickmansworth

                       English Martyrs, Wembley Park

                       St Joseph's, Wembley

                       St John Fisher, Shepperton

10.00am     St Thomas More, Swiss Cottage 

                       Our Lady of Lourdes, New Southgate

                       Mary Immaculate and St Gregory the Great, Barnet

                       Our Lady St John’s Wood 

                       Sacred Heart, Berkhamsted 

                       St Francis De Sales, Tottenham

                       Our Lady of Willesden, Willesden

                       St Gregory the Great, South Ruislip 

                       Church of the Immaculate Conception, Farm Street

                       Our Lady St John’s Wood

                       Our Lady and St Joseph, Waltham Cross

                       St Thomas of Canterbury, Fulham

                       Most Sacred Heart, Ruislip

                       The Annunciation, Burnt Oak

11.00am       Christ the King, Cockfosters

12 noon        Our Lady of Mt Carmel and St George, Enfield 

12.15pm        St Augustine, Hammersmith

 

These parishes are also streaming Mass, please check their links below...

St Edward the Confessor, Golders Green (Mass recorded each day excl Wed & Sat)

St Mary of the Angels, Bayswater (Mass celebrated at Noon, uploaded after)

 

For Masses for the deaf community, please visit the CDA's website.

Several churches hold Eucharistic Adoration throughout the day.

 

Act of Spiritual Communion:

My Jesus,
I believe that you are present in this Holy Sacrament of the altar.
I love you above all things
and I passionately desire to receive you into my soul.
Since I cannot now receive you sacramentally,
come spiritually into my soul
so that I may unite myself wholly to you now and forever.
Amen